Uzależnienia – przyczyny i sposób leczenia
Alkoholizm, narkomania, zakupoholizm, pracoholizm – to jedne z najczęściej spotykanych w Polsce uzależnień. Dotykają one osób w każdym wieku i za każdym razem stanowią zagrożenie zarówno dla uzależnionego, jak i jego otoczenia. Warto poznać przyczyny ich powstawania i sposób leczenia.
Skąd się biorą uzależnienia?
Osoby ze skłonnością do uzależnień mają często podobne cechy: niską odporność na frustrację, trudność w wyrażaniu uczuć, zwłaszcza negatywnych, perfekcjonizm i niską samoocenę. Część z nich przejawia nieco inny typ osobowości – są impulsywni, towarzyscy, aktywnie poszukują przyjemności i mają skłonność do agresji. Choć cechy te w oderwaniu od siebie nie muszą wcale zwiastować problemów, to jednak kiedy występują jako zespół, znacznie zwiększają ryzyko popadnięcia w uzależnienia – czy to od substancji, czy behawioralne.
Rozpoczęcie leczenia
Pierwszym etapem powrotu do zdrowia jest doprowadzenie do tego, by osoba uzależniona zdawała sobie sprawę ze swojej choroby – podkreślają specjaliści z placówki zamknięty ośrodek leczenia uzależnień wielkopolska. Dopiero wtedy można przejść do dalszych etapów leczenia. Jedną z najskuteczniejszych metod w walce z tą chorobą jest psychoterapia, zarówno indywidualna, jak i grupowa. W połączeniu z rozmaitymi zajęciami aktywizującymi potrafi ona zdziałać cuda. Pacjenci po ukończeniu leczenia często powtarzają, że towarzyszy im uczucie, jakby obudzili się z długiego snu, powrócili do prawdziwego życia albo wręcz urodzili się na nowo.
Najnowsze komentarze