Śruta poekstrakcyjna w karmieniu bydła, trzody i drobiu – wysokobiałkowa pasza
Śruta poekstrakcyjna ma szereg zalet i mimo iż nie jest naszym rodzimym produktem, warto ją zastosować w codziennym żywieniu zwierząt. Śruta sojowa, przede wszystkim jako doskonałe źródło białko doskonale wpływa na samopoczucie i wydajność zwierząt, szczególnie w okresach okołoporodowych oraz laktacyjnych, gdzie zapotrzebowanie na białko znacząco wzrasta. Sprawdź, czym jeszcze charakteryzuje się śruta z soi i jak ją podawać!
Jak powstaje śruta sojowa?
Śruta pochodzi w większości z importu, gdzie uprawia się soję na masową skalę – chodzi tu o głównie o kraje Ameryki Południowej i Północnej – USA, Argentyny. Powstaje ona w wyniku ekstrakcji tłuszczu z nasion soi: w ten sposób powstaje cenna pasza treściwa o dużej zawartości białka. Mimo sporych wahań cenowych na rynku sprzedażowym, pasza ta jest dosyć trudna w zastąpieniu – jej właściwości są niezmiernie cenne dla hodowców.
Co zawiera śruta poekstrakcyjna – nie tylko bogate źródło białka!
Śruta zawiera około 36% – 46% białka, które jest białkiem by-pass. Oznacza to, że składa się ono z peptydów nieulegających rozkładowi w żwaczu. W poekstrakcyjnej śrucie sojowej występują też cenne aminokwasy, w szczególności wysoka jest zawartość lizyny i tryptofanu.
Korzyści ze stosowania poekstrakcyjnej śruty sojowej – karmienie bydła i nie tylko
Śrutę poekstrakcyjną można stosować z powodzeniem w karmieniu bydła, a także trzody oraz drobiu. Główną korzyścią z podawania śruty poekstrakcyjnej dla krów mlecznych jest zapewnienie odpowiedniej podaży białka, co z kolei przekłada się na lepszą wydajność. Należy jednak ściśle przestrzegać dawek, ponieważ zbyt duże ilości śruty poekstrakcyjnej mogą przyczynić się do nadmiernego otłuszczenia mleka. Podawanie śruty dla krów zasuszonych należy ograniczyć do minimum. Jeśli chodzi zaś o drób oraz trzodę jedną z najważniejszych korzyści skarmiania śrutą jest szybszy przyrost masy, co znacznie skraca czas hodowli i tym samym poprawia jej wyniki. Ponadto wysoka ilość białka jest niezbędna dla niosek – wpływa na jakość jajek.
Gdzie kupić śrutę sojową i czy podawanie tej paszy jest opłacalne?
Śrutę sojową kupimy bez problemu – zakup możliwy jest w dowolnych ilościach, zarówno w workach typu big bag, workach o pojemności 40, 50 kilogramów, a także luzem. Mimo wahań cenowych, tak jak było powiedziane powyżej, zakup śruty jest opłacalny ze względu na korzyści płynące z jej podawania. Jeśli chcemy mieć pewność, co do zakupionej śruty sojowej, możemy zdecydować się na sprzedawców, których śruta pochodzi jedynie z polskich portów. Takie pochodzenie daje większą gwarancję bezpieczeństwa, zwłaszcza dla tych hodowców, którym z oporem przychodzi zaufanie zagranicznym paszom. Śrutę poekstrakcyjną dosyć trudno zastąpić na przykład śrutą rzepakową, rodzimą. Śruta z rzepaku może być alternatywą dla soi, jednak zawiera ona znacznie mniejsze ilości białka i nieco inną zawartość aminokwasów. Można jednak w okresach skoków cenowych, podawać zwierzętom również śrutę rzepakową, w zastępstwie śruty sojowej.
Najnowsze komentarze